30th April 2003 - Extensions of Ministerial tenure

Riyadh, 30th April 2003

Custodian of the Two Holy Mosques King Fahd bin Abdul Aziz has ordered the extension of the services of the following Ministers for four years:

Prince Abdulmajeed bin Abdul Aziz Al-Saud, Governor of Makkah Region, effective 16/8/1424H.

Prince Miqren bin Abdul Aziz Al-Saud, Governor of Madinah Region, effective 16/8/1424H.

Prince Saud bin Abdulmohsin bin Abdul Aziz Al-Saud, Governor of Hail Region, effective 16/8/1424H.

Prince Bandar bin Sultan bin Abdul Aziz Al-Saud, Kingdom’s Ambassador to the United States of America, effective 11/3/1424H.

Prince Sultan bin Fahd bin Abdul Aziz Al-Saud, General President of Youth Welfare, effective 21/5/1424H.

Prince Turki bin Abdullah bin Mohammed Al-Saud, Advisor at the Crown Prince’s Court, effective 8/3/1424H.

Prince Abdul Aziz bin Fahd bin Abdul Aziz Al-Saud, Chief of the Court of the Cabinet's Presidency in addition to his job as Minister of State and Cabinet’s Member, effective 29/9/1424H.

Prince Nawaf bin Faisal bin Fahd bin Abdul Aziz Al-Saud, Vice General President of Youth Welfare, effective 18/6/1424H.

Ali bin Hassan Al-Shae’r, Advisor at the Royal Court, effective 6/3/1424H.

Mohammed bin Sulaiman Al-Hamdan, Chief of Special Office of the Custodian of the Two Holy Mosques, effective 7/3/1424H.

Dr Abdulrahman bin Hassan Al-Nafeesah, Advisor at the Royal Court, effective 7/3/1424H.

Abdulmohsin bin Abdul Aziz, Al-Tuwaijeri, Advisor at the Crown Prince’s Court, effective 8/3/1424H.

Ibrahim bin Abdulrahman Al-Tassan , Chief of Special Affairs of the Crown Prince’s Court, effective 19/5/1424H.

Dr Mohammed bin Hassan Al-Jabr, Chief of Experts’ Authority at the Cabinet, effective 2/3/1424H.

Dr Saleh bin Abdulrahman Al-Athl, President of King Abdul Aziz City for Sciences and Technology, effective 18/5/ 1424H.

Mohammed bin Abdullah Al-Nafe’, President of Commission of Control and Investigation, effective 6/3/1424H.

Dr Saleh bin Abdullah bin Abdulrahman Al-A’boud, Director of Islamic University, effective 3/3/1424H.

Dr Abdullah bin Mohammed bin Abdullah Al-Faisal, Director of King Saud University, effective 3/3/1424H.

Dr Yosef bin Mohammed Al-Jandan, Director of King Faisal University, effective 3/3/1424H.

Abdulrahman bin Mohammed bin Abdullah Al-Sadhan, Deputy Secretary General of the Cabinet, effective 1/5/1424H.

Sulaiman bin Saad Al-Humaid, Governor of General Organization of Social Insurance, effective 15/5/1424H.

Dr Mohammed bin Sulaiman bin Mohammed Al-Jasser, Vice Governor of Saudi Arabian Monetary Agency, effective 22/6/1424H.

Ali bin Ibrahim Al-Hudaithi, Advisor at the Ministry of Defence and Aviation, effective 20/12/1424H.

Saleh bin Ali Al-Barak, Director General of Customs, effective 2/3/1424H.

Dr Mohammed bin Saad Al-Salem, Director of Imam Mohammed bin Saud Islamic University, effective 2/3/1424H.

Dr Abdullah bin Mohammed Al-Rashid, Director of King Khalid University, effective 2/3/1424H.

Engineer Khalid bin Hamad bin Yahya Al-Yahya, General President of General Organization of Railways, effective 15/5/1424H.

Dr Abdulrahman bin Abdul Aziz Al-Tuwaijeri, Secretary General of the Supreme Economic Council, effective 1/6/1424H.

Dr Mohammed bin Ali Al-Samaih, Advisor at the Ministry of Islamic Affairs, Endowments, Call and Guidance, effective 14/9/1424H.

Dr Abdulrahman bin Abdullah Al-Shaqawi, Director General of Public Administration Institute, effective 28/9/1424H.

Source: SPA

Links

Please use the form below to select previous news items.
Month
Year
 
Search:

Profile of Saudi Arabia